Road to Beijing 2022 | cesta na olympijské hry

V Pekingu se curling odehraje ve čtyřech kategoriích. Na olympijských hrách soutěží mixed doubles (smíšené páry), ženy a muži. Na paralympiádě se zatím hraje curling pouze v kategorii smíšených čtveřic vozíčkářů. Mixed doubles se objeví v programu teprve podruhé. Je v plánu, že se v roce 2026 paralympijský program rozšíří o kategorii smíšených párů vozíčkářů.

 

Mixed doubles

V květnu vybojovala dvojice Paulová / Paul historicky první postup českého týmu na olympijské hry. Paulovi jsou prvními a v tuto chvíli jedinými českými curlery, kteří mají jistou účast v Pekingu.

V Pekingu hraje deset týmů. Osm týmů je již je díky mistrovství světa známo, další dva státy postoupí z kvalifikace 12. – 17. prosince 2021.

OH se účastní Velká Británie (účast vybojovalo Skotsko), Norsko, Švédsko, Kanada, Itálie, Švýcarsko, Česká republika, Čína + dva týmy z kvalifikace.

Českou republiku budou v Pekingu reprezentovat Zuzana Paulová a Tomáš Paul.

 

Ženy

Česká reprezentace na mistrovství světa nevybojovala přímý postup na mistrovství světa. Nicméně bude mít šanci uspět v olympijské kvalifikaci OQE.

V Pekingu hraje deset týmů. Sedm z nich postoupilo přímo z mistrovství světa 2021, zbývající tři postoupí z olympijské kvalifikace OQE (5. – 10. prosince, Leeuwarden, Nizozemsko).

OH se účastní Švýcarsko, tým ruských sportovců, USA, Švédsko, Dánsko, Kanada, Čína + tři týmy z kvalifikace.

Českou republiku bude v kvalifikaci a případně na OH reprezentovat tým Anny Kubeškové.

 

Muži

Mužská reprezentace neměla kvůli covidovému rušení šampionátů možnost bojovat o přímý postup na mistrovství světa. Kvůli tomu čeká české muže nejdelší možná cesta. Tým Lukáše Klímy musí postoupit z říjnové předkvalifikace do prosincové kvalifikace a v ní musí skončit mezi nejlepšími třemi, aby postoupil do Pekingu.

Předkvalifikace se koná 1. –  16. října v tureckém Erzurum.

V Pekingu hraje deset týmů. Sedm z nich postoupilo přímo z mistrovství světa 2021, zbývající tři postoupí z olympijské kvalifikace OQE (5. – 10. prosince, Leeuwarden, Nizozemsko).

OH se účastní Švédsko, Velká Británie (vybojovalo Skotsko), Švýcarsko, RCF, Kanada, USA, Čína + tři týmy z kvalifikace.

Českou republiku bude v kvalifikacích a případně na OH reprezentovat tým Lukáše Klímy.

 

Vozíčkáři

Česká reprezentace bohužel nevybojovala návrat do áčkové části mistrovství světa. To znamená, že nebude mít dost postupových bodů, aby se paralympiády zúčastnila.

O postupujících se rozhoduje na základě souhrnu umístění zemí na mistrovstvích světa 2019, 2020 a 2021 (hraje se v říjnu). Aktuální tabulku výsledků naleznete zde. Na paralympijských hrách budou hrát domácí Číňané a dalších jedenáct dvojic.