V pátek startuje jediné mistrovství světa mužů, ze kterého je možné přímo postoupit na olympijské hry v Pekingu 2022. Češi se bohužel nezúčastní a na olympiádu se mohou dostat až přes kvalifikaci.
Čtrnáct zemí se v Calgary popere o šest přímých postupových míst. OH se zúčastní 10 zemí včetně pořadatelské Číny. ČR a další země budou mít šanci v podzimních kvalifikacích.
Základní část šampionátu potrvá týden, do pátku 9. dubna. Po jednokolové základní části postoupí šest nejlepších reprezentací do playoff. Postup do playoff tedy znamená účast na OH. První dva postupující se dostanou rovnou do semifinále. Další čtyři týmy se křížem poperou o zbylá semifinálová místa. O bronz se bude hrát 11. dubna od 19.00 CET. Souboj o zlatou medaili začne v neděli v 16.00 místního času. V Albertě je o osm hodin méně, takže uprostřed Evropy bude již půlnoc. Jen v základní části se bude natáčet 37 (!) zápasů, které by se měly živě vysílat na YouTube Světové federace.
Jednotliví účastníci mají dost odlišné zkušenosti. Kanada vysílá tým Brendana Bottchera, který je sice mistr světa v juniorské kategorii, ale na MS mužů bude poprvé. Na druhou stranu se jedná o třináctou účast Torgera Nergårda na mužském světovém šampionátu. Nergård nyní hraje třetí kameny v norském výběru Steffena Walstada. Nergård na MS poprvé vyrazil v roce 1998 a letos dorovná počet účastí Itala Andrey Pavaniho (MS 1973 – 1990). Před ním je ještě Andy Kapp, který v letech 1989 – 2011 čtrnáctkrát reprezentovat Německo a získal pět medailí. Absolutním rekordmanem je Nor Eigil Ramsfjell, který se v letech 1976 – 1996 zúčastnil dokonce patnáctkrát a vybojoval devět medailí.
Loňský šampionát byl kvůli covidu zrušen. Poslední mužské mistrovství se také konalo v Albertě, konkrétně v Lethbridge. Titul z roku 2019 bude obhajovat švédská reprezentace Niklase Edina (ten je držitelem ještě tří dalších zlatých medailí z MS). Stříbro si tehdy odvezli Kanaďané (Koe), bronz získali Švýcaři (de Cruz).
Na ledě se objeví také ruští sportovci, kteří kvůli dopingové situaci ve své zemi budou hrát pod jménem a vlajkou Ruské curlingové federace.
Mistrovství světa se koná v tzv. bublině v Calgary, kde se po třech domácích finále koná mistrovství světa mužů a bude následovat mistrovství žen. To znamená, že se hraje bez diváků, všichni curleři jsou odděleni od okolního světa, přísně se dodržují bezpečnostní opatření a všichni jsou často testováni a kontakty jsou maximálně omezeny. Například si hráči ani nesmí před / po zápase podat ruce. Všechna zmíněná kanadská mistrovství můžete zhlédnout na youtube: ženy, muži, mixed doubles.
Den před vyvrcholením mužského šampionátu, tedy v sobotu 10. dubna, začne ve Finsku béčkové mistrovství světa vozíčkářů, kde budou čeští vozíčkáři bojovat o postup do MS-A a následnou letenku do Pekingu.
V Calgary se od 30. dubna koná i mistrovství světa žen, kam míří tým Anny Kubeškové.