Jak bude vypadat sestava mužské reprezentace? V čem se bude letos lišit příprava na mistrovství Evropy? Přečtěte si rozhovor se skipem Lukášem Klímou. ME začíná 16. listopadu a Češi tam budou navazovat na loňské osmé a předloňské sedmé místo. Celkem osm reprezentací následně postoupí na jarní mistrovství světa.
Máte před sebou zásadní předolympijskou sezónu, tak se chci zeptat, jak se těšíte a s jakými plány do sezóny vstupujete?
Na sezónu se letos těšíme hodně. Loni jsme řešili spoustu změn a výkony na MS nás utvrdily v tom, že jsme na správné cestě. Určitě chceme pokračovat v započaté práci a být více konkurenceschopní na okruhu WCT, hlavním cílem je pak uhrát dostatek bodů na MS a v příští sezoně se kvalifikovat přímo na OH.
Jak vypadá složení týmu a jak jste spokojeni s letní přípravou?
Složení týmu je stále stejné, základní sestava je Lukáš Klípa, Martin Jurík, Marek Černovský a Lukáš Klíma, přičemž Radek Boháč je připraven zaskočit na jakékoliv pozici, když bude třeba. Letní příprava proběhla dle našich plánů, všichni si odpočinuli, doléčili bolístky z konce minulé sezony a udělali jsme podle mě i celkem hodně práce v souvislosti s fyzickou přípravou. Letní přípravu považujeme za úspěšnou.
Jak bude vypadat vaše příprava jednak na ME a jelikož všichni věříme v postup, tak i na jarní MS?
Směrem k ME bude letos příprava trochu jiná než v předchozích letech. Dříve byla příprava postavená zejména na trénování v Praze na Roztylech a objíždění turnajů WCT v Evropě. To má však své limity. Týmy, které potřebujeme porážet jsou profíci a náš čas není nafukovací. Kvantitu turnajů a tréninků už není kam zvyšovat, proto se musíme zaměřit hlavně na co nejvyšší kvalitu každé tréninkové jednotky a z každého turnaje něco vytěžit bez ohledu na výsledky. Letos v říjnu jsme proto s naším kanadským trenérem Craigem Savillem zařadili dva týdny přípravného kempu v Kanadě. Tréninkové podmínky bychom tam měli mít ideální a proto věříme, že mimo práci a rodiny nám přípravný kemp v Kanadě umožní více se koncentrovat na curling. Současně nás tam čekají dva neskutečně kvalitně obsazené turnaje. Samozřejmě ve zbytku času na podzim plánujeme objíždět tradiční evropské turnaje jako v minulých sezónách. Už teď v srpnu nás čekají první dva turnaje, Baden a Oslo, později další turnaje ve Švýcarsku či třeba v Praze.
Příprava na MS se bude odvíjet od toho, jak vyhodnotíme podzim a na čem bude třeba pracovat. Turnajů se moc nepořádá ani v Evropě ani v Kanadě, protože všichni hrají svá národní mistrovství. Aktuálně máme od ledna do března v plánu dva turnaje ve Skotsku, jeden ve Švýcarsku, jeden ve Švédsku a samozřejmě nás pak čeká ještě i březnové Mistrovství republiky. Přesto je začátek roku trochu hluché období a loni jsme měli pocit, že příprava nebyly v lednu a únoru ideální. Letos tak plánujeme oproti předchozím rokům přidat na začátku roku přípravný kemp někde v zahraničí s trenéry, pravděpodobně ve Švédsku, abychom přípravu nakopli a na MS přijeli v ideální formě.
Počítáte s nějakými novými prvky nebo postupy v rámci přípravy v nové sezóně?
Klíčový turnaj, tedy mistrovství světa v Moose Jaw, začíná už skoro za půl roku. To je vlastně za chvíli a není tak příliš času na nějaké experimentování. Proto jsme na hodně nových věcech začali pracovat loni na začátku sezony. Co se týká techniky, spíše to bude o pokračování v tom, v čem jsme loni započali než v nastavování něčeho nového. Trochu jsme v létě pozměnili fyzickou přípravu, což se snad projeví jak na větší síle na metení, tak zejména na výdrži v průběhu dlouhého turnaje, jakým je právě MS. Co plánujeme letos více, je práce s naším novým psychologem, se kterým jsme začali pracovat loni na podzim. Tam cítíme, že to je něco, co nás může výrazně posunout. Rovněž se taky více věnujeme rozboru naší hry a implementování taktických postupů, které nám přinášejí více úspěchu. Ti, co nás sledují, si tak pravděpodobně všimnou více hraní za corner guardy s naší výhodou 😉