Česká reprezentace skipky Anny Kubeškové skončila na mistrovství světa 2021 na celkové 12. příčce s bilancí 3:10, proto se zatím nekvalifikovala na olympijské hry. Stejný tým však bude mít ještě jednu šanci postup vybojovat, a to v prosinci v olympijské kvalifikaci.
Odehraný šampionát i očekávání do kvalifikace popisuje národní kouč Brad Askew:
Při pohledu na seznam zemí, které se měly zúčastnit mistrovství světa žen 2021 byly jasné týmy, které na základě souvislé řady úspěchů jasně mířily do playoff. Nikoho nepřekvapilo, že Švédsko, Švýcarsko a RCF byli prvními, kteří postoupili. Ale hlavními tématy šampionátu byl neúspěch Skotska při snaze postoupit, (mistryně světa 2013, olympijský bronz 2014) a trápení Kanady, která špatně začala a dostala se do nadstavby jen díky výsledkům jiných týmů. Prvních šest reprezentací, které postoupily do playoff, také vybojovalo svým zemím postup na olympiádu v Pekingu 2022. Čína skončila mimo tuto šestici a jako pořadatel získala sedmé místo.
Po této zkušenosti víme, že i dokonce ve třech je Německo silným protivníkem, a že se Dánsko často podceňuje, ale jejich skipka nyní míří na své třetí olympijské hry. Spojené státy mají bohaté mezinárodní zkušenosti a jejich mužský tým získal v roce 2018 olympijské zlato. Je překvapením, že se žádný asijský tým nedokázal dostat do playoff. To se týká i Korejek, které mají olympijskou stříbrnou medaili, ale jejich skipce se v prvních zápasech šampionátu nedařilo najít formu.
Finální žebříček tohoto ženského šampionátu je dobrou předpovědí, jak by mohla dopadnout olympijská kvalifikace (OQE) v prosinci 2021, kdy se rozhodne o posledních třech místech v Pekingu. Je psychologicky důležité skončit v první desítce. Českou republiku tedy ještě čeká boj, jelikož skončila se třemi výhrami dvanáctá. Korea vyhrála sedmkrát, stejně jako Kanada a USA, ale nepostoupila kvůli kvalifikačnímu systému. Následovalo Německo s šesti výhrami. Je nepředstavitelné, že by Korea a Skotsko (šest výher) nezískaly dvě z tří postupových míst, zvlášť když se čekalo, že se Skotsko kvalifikuje přímo z mistrovství světa. Z toho vyplývá, že o jedno zbývající místo dojde k opravdové bitvě mezi Německem, Japonskem (5 výher), Českou republikou, Itálií (2 výhry) a Estonskem (1 výhra) a možná dvěma týmy, které postoupí z předkvalifikace (preOQE). Itálie a Estonsko předvedly řadu kvalitních zápasů a s některými špičkovými týmy se dostaly až do desátého endu, kde jim jen o pár kamenů uteklo vítězství.
Český tým hodnotí neuspokojivý výkon a cítí, že izolace České republiky, jako jedné z nejhorších zemí v počtu nakažených covidem na hlavu, měla vliv, jelikož nebylo možné překročit hranice a hrát ani malé víkendové turnaje s jinými zahraničními týmy. To znamenalo, že tým byl celou sezónu v „trénovacím módu“ a ne v „soutěžním módu“. Pořadatelé zrušili všechny tradiční turnaje Světové curlingové tour.
Kromě nedostatku možných soutěží je stále třeba zlepšit konsistenci a schopnost zvládnout jednoduché hody, které vedou k bodům na výsledkové tabuli. Z technické schopnosti asijských týmů bylo zjevné, že nám toto škodilo a častěji jsme doháněli a bránili, než bychom budovali směrem k zisku více bodů a agresivnější hře. Myslím, že novějším členům týmu tento šampionát otevřel oči směrem k výkonnostní úrovni, které musíme dosáhnout, pokud máme nějaká očekávání úspěchu na mezinárodní scéně a obzvlášť v OQE.
Dobrou zprávou je, že svůj osud máme ve vlastních rukou a že jsou jasné oblasti, na které se v rámci zlepšení můžeme zaměřit. Mistrovství Evropy, které se hraje pouhé dva týdny před OQE, nás bojem zocelí k následné výzvě, kde budeme potřebovat nejlepší výkon z celého čtyřletého olympijského cyklu, abychom měli šanci nastoupit do letadla do Číny v únoru 2022. Naše tři výhry z OQE v Plzni 2017, kdy jsme skončili na čtvrtém místě ze sedmi zemí, tentokrát prostě nebudou stačit na to, aby tým dosáhnul svého snu jít na olympijském stadionu za českou vlajkou!