Muži končí na univerziádě ve čtvrfinále

10. 3. 2019

Čeští curleři ani ve čtvrtfinále nedokázali překonat Švýcarsko a tak končí na celkové šesté příčce. Jak již bylo napsáno dříve, Češky nepostoupily ze skupiny a zůstaly na deváté příčce. Což bohužel znamená, že české curlerky na univerziádě 2021 neuvidíme. Poslední dvě země se totiž nezúčastní příštího ročníku. To se mezi ženami týká České republiky a Itálie, u mužů Ruska a Číny. Prvních pět zemí má jisté místo na příští univerziádě. Češi jsou tedy první pod čarou, ale mají dobrou pozici a naděje na jejich účast je vysoká.

Medailisté:

ženy: 1) Švédsko, 2) Korea, 3) Rusko
muži: 1) Norsko, 2) Kanada, 3) Velká Británie

Podrobné výsledky naleznete na webu curling.cz/wug2019

 

Vyjádření národního kouče Brada Askewa:

Zimní univerziáda je s výjimkou Olympijských her největší zimní multisportovní akcí na světě. Je také skvělou příležitostí dát nadějným hráčům šanci ochutnat jaké to je, když je curling součástí národní výpravy. Jedná se totiž o velmi odlišný pocit oproti mistrovství světa nebo Evropy, které jsou zaměřené pouze na curling. Český tým bydlel ve Sportovní vesnici, což je dočasné městečko pro 3000 sportovců, stovky koučů, média, doprovodný personál a tisíce dobrovolníků. Hráči se také účastnili řady ceremoniálů a kulturních akcí a setkávali se s top sportovci z různých disciplín na různých sportovištích olympijské úrovně.

Vzhledem k tomu, že jsou evropské, světové a olympijské týmy stále mladší a mladší, obsahuje tato univerziádní věková skupina již medailisty z národních, mezinárodních i olympijských šampionátů. Mnoho hráčů této věkové kategorie aktuálně reprezentuje své země na Grand Slamech, Kontinentálních i Světových pohárech.

Cíle pro naši mužskou a ženskou reprezentaci byly naprosto odlišné. Muži mířili k medaili, ale realisticky směřovali buď k dobrému umístění v TOP 5, což automaticky zajistí výběr pro univerziádu 2021 v Lucernu nebo postupu do playoff a tedy zisku silné pozice k přijetí přihlášky na příští šampionát. Vzhledem k tomu, že Švýcaři pořádají příští univerziádu a skončili čtvrtí, jsou Češi v TOP 6 včetně pořadatelů, takže FISU [Mezinárodní federace univerzitního sportu] naznačila, že budoucí přihláška bude téměř s jistotou přijata.

S ženami jsme se domluvili, že cílem je zkušenost a motivace hráčů, aby víc makali, pokud mají mezinárodní nebo olympijské sny. Zároveň to byla příležitost vykročit mimo jejich extraligové týmy a výzva působit jako jednotlivci i jako tým přímo proti hráčům v jejich vlastní věkové skupině. Tým si stanovil jako cíl umístění v TOP 5, ale věděl jsem, že to není realistické. Pravděpodobnější bylo místo sedmé, které vybojovaly předchůdkyně v roce 2011 (bilance 4:5), nebo osmé (bilance 3:6). Nakonec se tým trápil se svou technikou na agresivním halovém ledě a po několika těsných prohrách skončil s bilancí 2:7 na deváté příčce. Je zvláštní, že hráčky vyhrály nad posledními Italkami a zlatými Švédkami, tedy týmy na opačných koncích žebříčku! Pravidla FISU bohužel stanovují, že týmy, které skončily na devátém a desátém místě se nesmí přihlásit do dalšího ročníku, s výjimkou kdyby se přihlásilo méně než deset týmů. V Lucernu 2021 tudíž nebude česká ženská reprezentace.

Někteří hráči si tento šampionát odnesou pouze jako šťastnou vzpomínku, někteří zamíří do českého finálového turnaje s novým chápáním o čem doopravdy je vrcholový sport a někteří si z toho vezmou ponaučení, že nejsou, možná ani zdaleka, blízko úrovně, na které by ve svém věku měli být, pokud sní o mezinárodním úspěchu. Čas ukáže, kterou z těchto cest si každý z deseti hráčů zvolí.

 

Brad Askew

Národní kouč

Juniorky se od neděle utkají o postup do elitní divize mistrovství světa

14. 12. 2024

Junioři bojují o postup mezi světovou elitu

9. 12. 2024

První vydání Newsletteru – prosinec 2024

7. 12. 2024