Česká reprezentace skipa Lukáše Klímy má před sebou měsíc a půl do mistrovství Evropy. Z tohoto šampionátu mohou týmy postoupit na mistrovství světa. Klíma se svým týmem již třikrát za sebou vyhrál finále mistrovství ČR. Na ledě je však v extraligových zápasech nepotkáme, jelikož využili možnosti vynechat extraligu a předvést se až v únorovém finále. Domácí fanoušci jsou sice trochu ochuzeni, ale naše jednička má díky tomu víc prostoru pro účast v mezinárodních turnajích. Klíma se spoluhráči hrál v září ve Švýcarsku a v Praze. Dál je čeká Bern (27. – 30. října), Basilej (3. – 6. listopadu) a WCT v Praze (10. – 13. listopadu). Mistrovství Evropy začíná 19. listopadu.
Po konci minulé sezóny jste avizovali změny v týmu. Jak to nakonec dopadlo, v jakém složení budete startovat v nové sezóně?
Ke změnám skutečně došlo. Sam a Jiří se rozhodli skončit s hraním na té nejvyšší úrovni, takže jsme zbyli z původní sestavy tři – já, Marek Černovský a Radek Boháč. Nově s námi bude hrát Lukáš Klípa, který s námi byl již jako náhradník na loňském MS a Martin Jurík.
Proč jste se rozhodli zrovna pro Lukáše a Martina?
Loni se ustálila sestava Radek na dvojce, Marek na trojce a já v kruzích a fungovalo to celkem dobře. Hledali jsme tedy zejména hráče, kteří budou schopni odehrát na co nejvyšší úrovni jedničku. Současně jsme potřebovali do sestavy velikého a silného hráče, protože v mezinárodním srovnání je metení jedna z našich slabin. Koukali jsme po hráčích, co již mají nějaké zkušenosti a jsou schopni hned naskočit, ME začíná za chvíli. A nakonec to samozřejmě bylo i o tom, kdo podle nás zapadne dobře do týmu a je schopen a ochoten tomu věnovat potřebný čas. Tím se to zúžilo na pár hráčů a věřím, že jsme vybrali ty dva nejlepší.
Jaké máte cíle pro sezónu 2022/2023?
Hlavním cílem je postup na MS z ME, naším cílem je minimálně vyrovnat loňské 7. místo. Na MS bychom chtěli vylepšit loňské 9. místo. A taky bychom chtěli odehrát více turnajů WCT a vylepšit loňské umístění v rankingu WCT. Do příštích sezon uvažujeme o účasti na sérii turnajů v Kanadě na podzim a musíme zlepšit naše umístění, abychom se kvalifikovali na turnaje té nejvyšší kategorie.
Změnil se nějak trenérský tým, pokračuje vaše spolupráce s Craigem Savillem? Jaký vliv na vás měl odchod národního kouče Brada Askewa?
Pokračujeme ve spolupráci jak s Honzou Zelingrem, tak s Craigem Savillem. Zatím řešíme zda a případně jak dále pokračovat ve spolupráci s psychologem. Ohledně Brada se zatím těžko odhaduje, jak nás jeho odchod poznamená. Doufám, že co nejméně. Brad s námi v posledních letech řešil spíše již jen organizační věci, na tréninkách postupně převzal jeho roli Honza a na turnajích má rozhodující slovo Craig. Je ale pravda, že nás Brad trénoval dlouho, takže spousta věcí teď bude asi fungovat trochu jinak a bude chvilku trvat, než si na to zvykneme.
Jak se díváš na pravidlo no tick zone?
Na výkonnostní úrovni jsem fanda tohoto pravidla a jsem rád, že se od letošní sezony bude na ME a MS hrát s no tick zone pravidlem. Ze všech pravidel, co se v poslední době diskutovali, se mi no tick zone v podobě, v jaké se testovalo na posledním MS, líbilo nejvíc. Na MS to podle mě byl úspěch. Nemění to nijak zásadně průběh hry, ale přeci jen to brání týmům začít již okolo poloviny zápasu chipovat guardy a bořit hru. Poslední endy jsou o trošku zajímavější, ale tým s výhodou má dle výsledků na MS stále výrazně navrch. Co jsme se na MS bavili s ostatními hráči, tak prakticky všichni si tohle pravidlo chválili. Už jsme s tímhle pravidlem hráli i letos na WCT v Adelbodenu a i na téhle úrovni to pravidlo podle mě vede k vyšší atraktivnosti zápasů a je přitom celkem spravedlivé. Problém ale může nastat na klubové úrovni. No tick zone není úplně šťastné na rovném ledě, kde se musí hrát opravdu těsně kolem guardů. Na rovném ledě bude docházet podle mě celkem často k neúmyslnému porušování tohoto pravidla. Když se k tomu pak přidají technické nedostatky klubových hráčů, tak no tick zone pravidlo může být spíše na škodu a kazit průběh jednotlivých endů. Uvidíme, jak se bude situace kolem no tick zone vyvíjet dál.