EYOF je za námi

16. 2. 2019

Český výběr na Evropském olympijském festivalu mládeže nepostoupil do playoff.

 

Češi v sestavě Rychlý, Pražáková, Jakl, Vašáková porazili Turecko a Rakousko a s bilancí 2:4 končí na pátém místě ve skupině.

Podrobné výsledky jednotlivých utkání naleznete na curling.cz/eyof2019

EYOF 2019 vyhrála britská reprezentace, která ve finále překonala Švýcarsko. V utkání o bronz zvítězilo Maďarsko nad Polskem.

 

Vyjádření českého národního kouče Brada Askewa:

Evropský olympijský festival (EYOF) se pořádá každé dva roky a je skvělou příležitostí představit mezinárodní soutěž v prostředí multisportovní akce nadějným hráčům ve věku čtrnáct až osmnáct let.

Věkový rozsah pro curlery je šestnáct až osmnáct let. Celkem čtrnáct týmů se utká ve dvou skupinách po sedmi. Z každé z nich postoupí nejlepší dva celky do playoff.

Pro tuto soutěž jsem stanovil řadu cílů. Prvním byla optimistická bilance 4:2, s realističtější variantou 3:3, ke které nám nakonec chyběl jediný zápas. EYOF je velkou výzvou pro mladé týmy, jelikož ještě nemají zkušenost s ledem v halách s nejlepšími kameny [oproti curlingovým klubům]. Hráči se mnohokrát spálili, než pochopili, že s nedostatečným realeasem je na halovém ledě obtížné mít kameny pod kontrolou.

Na začátku základní části jsme hráli se zjevně nejsilnějšími Brity a také s Ruskem a Dánskem, kdy se náš tým stále učil, jak pracovat na kontrole kamenů, zvlášť těch rychlejších. Zároveň hráči velmi rychle zjistili, že česká juniorská taktika sice stačí k vítězstvím doma, ale je nedostatečná proti zkušeným zahraničním juniorům. Snaha ukrást každý end přes center guard není tak úspěšná, jako vedení utkání ve stylu 2 1 2 1 na scoreboardu.

V utkání proti Maďarsku jsme byli o přestávce v nadějné situaci, ale v druhé polovině se zhoršila naše úspěšnost odhodů a následně i týmová soudržnost. Maďaři toho využili, vrátili se do hry a poté postoupili do playoff. Toto utkání byla bolestivá lekce o týmové dynamice, sportovním duchu, potřebě vzájemné podpory a držení pospolu a o bojování o výhru až do poslední kamene. Po následné dlouhé diskusi jsme v našem závěrečném utkání jednoznačně porazili Rakousko, a to na ledě, který zpomalil, byl omrzlý a hrálo se na něm velmi obtížně, avšak tým se poučil a zůstal pozitivní!

Naše výsledné deváté místo bylo pod cílovým sedmým či vyšším, ale zkušenosti, které tým získal ohledně taktiky a týmového ducha jsou velmi cenné a mohou se přenést k jejich týmům v Praze, případně pokud některý z těchto hráčů bude vybrán, i pro Olympijské hry mládeže (YOG) 2020. Hráči ví, že musí víc trénovat a opravdu se soustředit na směr, rychlost a release kamene, pokud chtějí být tak úspěšní, jako jsme viděli u týmů z Velké Británie, Švýcarska, Dánska, Maďarska, Ruska a dalších.

 

Brad Askew

Národní kouč

Dva nejlepší ženské týmy hrají v Bernu

22. 1. 2025

Známe všech osm finalistů MČR mixed doubles

7. 1. 2025

Klíma hraje na turnaji v Perthu

3. 1. 2025