Ženy vs. Švédsko

Mistrovství Evropy 2018 | Le Gruyère AOP European Curling Championships 2018

 

Ženy vs. Švédsko

Úvodní utkání ženské reprezentace na mistrovství Evropy. Anna vs. Anna. Již třetí zápas v této sezóny, po dvou na turnaji WCT ve Stockholmu, které oba vyhrály Švédky. Tým Anny Hasselborg vybojoval zlatou medaili na Olympijských hrách 2018.

Švédky nasadily na druhou pozici Johannu Heldin, na lavičce zůstala Agnes Knochenhauer.

Statistika a grafika shot by shot je k dispozici na oficiálním webu soutěže. Vzhledem k tomu zde nebude popisován každý kámen.

 

Průběh utkání

Výhodu má Švédsko. Seveřanky hodily 60,6 cm a 38 cm, Anna Kubešková svým prvním LSD 13,2 cm, ale kámen Terezy Plíškové stěží dojel do kruhů.

1 Češky začaly defenzivně kamenem do kruhů. Hasselborg sice signalizovala guard, ale nechala se týmem přesvědčit ke střílení, takže nás čeká nulový end.

2 Druhý end začíná z české strany kamenem do kruhu a center guardem, ze švédské se do hry dostává corner guard a kámen za něj. Postupně to vypadá na end s bodovým výsledkem. Hráčky se však teprve seznamují s ledem a po několika nepřesnostech na obou stranách se raději znova střílí a výsledkem je opět nula.
Nejhlasitější fanoušky má Česko. Ostatní jsou slyšet jen výjimečně.

3 Po chybách českého frontendu mají Švédky dva kameny na kruzích v dostatečné vzdálenosti (druhý český kámen dojel do hry, i když měl skončil jako guard; třetí kámen měl zajet za guard, ale naopak nedojel až do kruhů). Švédky mají jeden kámen za guardem a druhý kámen na opačné straně v zadních kruzích. Druhá polovina endu je tedy automatické střílení kamenů vedoucí ke švédské dvojce. Hasselborg však udělala chybu, její poslední kámen byl příliš venku a po nárazu vyjel ze hry a Švédky získávají jen jeden bod. Už během jízdy kamene reagovala švédská skipka vzteklým třískáním koštěte do ledu. Stejně reagovala již na své LSD, které bez metení dojelo do zadní části kruhů, 60 centimetrů od středu.

4 Tradiční hru s guardy narušují lehké nepřesnosti. Před kameny skipek je v kruzích pouze jeden kámen a to švédský. Seveřanky jej svým sedmým kamenem guardují, Anna Kubešková svým prvním kamenem háže draw. To končí vedle toho švédského na horší pozici, bylo totiž moc ven na to, aby to byl freeze a moc krátké na to, aby zkusily zájezd. Švédky posledním kamenem přidávají guard a jelikož není možné švédský kámen odstranit a získat víc než jeden bod, tak Kubešková háže draw a připisuje první bod na českou stranu výsledkové tabule.

5 Z hlediska kvality statistiky je zajímavý první kámen švédské viceskipky, které udělal něco jiného než měl, ale statistika jej ohodnotila na 100 %. Ve hře v tu chvíli nebyly guardy, jen švédský kámen v modré části předních kruhů a za ním schovaný český kámen těsně za teeline. Hasselborg chtěla split a tím uvolnit cestu k českému kameni. Kámen však netočil tak, jak čekala a nakonec z toho byl raise, tedy posun švédského k českému na nejlepší pozici. Slečna ze statistiky kámen posoudila jako raise a dala 100 %… Na druhou stranu statistika nyní ukazuje, že Švédky mají cca o 10 procentních bodů lepší výkon, což odpovídá realitě a vysvětluje proč Češky tahají spíš za kratší konec provazu.

6 Zajímavá hra se spoustou kamenů, i když bez guardů. Švédkám se však daří držet dva své lepší kameny tak, že nejdou odstranit najednou. Kubešková to svým posledním kamenem přece jen zkouší, avšak kameny mají velmi obtížný úhel a tak se daří vyrazit jen jeden z nich a Švédky kradou bod.

7 V principu stejný end jako předchozí. Češky mají výhodu, tahají však stále za kratší provaz. Hra Švédek se neustále zpřesňuje (statistika říká 88 – 92 %), ale českým hráčkám se tolik nedaří (celý tým má v souhrnu 63 %). Vzhledem k absenci guardů se Češkám nedaří útočit, ale aspoň má česká skipka volnou cestu k dohozu na zisk jednoho bodu a snížení stavu na 2:4.

8 Osmý end aneb bitva o center guard. Češky jej opakovaně staví, Švédky boří, povedl se jim i hezjký chip. Před druhým kamenem české viceskipky si hráčky udělaly krátkou poradu, ale bez time-outu. Bylo to v situaci, kdy byl ve hře český center guard a na kraji kruhů jeden švédský kámen. Češky se dohodly na zájezdu, který se Alžbětě Baudyšové pěkně povedl. To vedlo k situaci, kdy české hráčky donutily soupeřky k zisku pouze jednoho bodu. Stav je 2:5.

9 Výhodu mají Češky, staví tedy dva corner guardy, Švédky umísťují dva kameny do kruhů a před ně přidávají guard. České hráčky již chytly váhu na draw a s akustickou podporou fanoušků umísťují kameny dle potřeby. Trojka! Lehce nepřesné kameny soupeřek dovolily zisk dokonce tří bodů a srovnání skóre na 5:5.

10 Češky musí ukrást a staví center guard. Švédský chip se nezdařil, guardu se ani nedotknul. Vzhledem ke konci jiných zápasů se televize přesouvá na druhou polovinu desátého endu na tuto dráhu. Češky jsou v situaci, kdy opakovaně staví center guard a za ním mají schovaný kámen. Ve hře je ještě jeden švédský kámen, který je však v horší pozici. Nakonec musí Hasselborg před ztichlou halou házet velmi pomalý kámen o rychlosti jen lehce víc než tee line tak, aby objel center guard a dostatečně odsunul český kámen. Tento kámen se Švédce daří, takže vítězí a připisuje si první vítězství.

 

So 17. 11. / 14.00 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE TOTAL
Česká republika         1     1   3     5
Švédsko * 0 0 1   2 1   1   1   6

 

Partneři českého curlingu

V sobotu začíná mistrovství Evropy, kde bude tým Lukáše Klímy bojovat o postup na světový šampionát Tým Zuzany Paulové bude soutěžit o návrat mezi elitu

14. 11. 2024

Čtrnáct mladých párů se utká o titul mistrů ČR

14. 11. 2024

Švéd Nyman opět vyhrál WCT Prague Classic. Klíma skončil druhý

13. 11. 2024