Muži vs. Španělsko

Mistrovství Evropy 2018 | Le Gruyère AOP European Curling Championships 2018

 

Muži vs. Španělsko

Pátý zápas českých mužů na mistrovství Evropy proti Španělům, kteří drží s jednou prohrou druhou příčku ve skupině.

Průběh utkání

1 Výhodu mají Španělé. Ofenzivní začátek se spoustou kamenů. Španělům se však tolik nedaří a tak musí jejich skip dohazovat proti trojce. Jeho kámen také není přesný a Češi kradou bod.

2 Španělé se snaží o ofenzívu, ale nejsou přesní. Ve hře se kupí české kameny. Španělům si sice daří odstranit guardy a zůstává jen jeden corner guard, avšak před prvním kamenem španělského skipa jsou ve hře tři české kameny. Španělovi se pěkně daří triple take-out, ale vyjíždí ze hry (v plánu byl double tak, aby španělský kámen zůstal ve hře). David Šik poslední kámen zkouší posadit za corner guard a provokovat chybu soupeře. Český kámen je však částečně vidět a tak může soupeř nulovat.

3 Opět stejný začátek. Češi staví kámen do kruhu a center guard, soupeř umísťuje corner guard a zajíždí za něj. Španělé odstraňují center guard (v plánu byl roll na kruh, ale kámen končí mimo. Češi obnovují center guard. Španělský průjezd směřuje end k číselnému výsledku. Jižané chtěli hit & roll na kraj, ale kámen netočil. Češi sypou další kámen do kruhů. Španělé se pokouší o naprosto stejný hit & roll a opět končí průjezdem. Radek Boháč svým druhým kamenem přidává druhý center guard. Češi mají dva lepší kameny (je tam ještě třetí, ale ten je o kousek horší). Objevuje se další španělská chyba. Hráči totiž chtěli výsun českých kamenů v kruzích, ale zbořili se o guard, který tím odsouvají. Šik předposledním kamenem obnovuje center guard. Soupeř opět chybuje. Chtěl zajet na nejlepší pozici, ale kámen se nedokázal protáhnout mezi guardy. Český skip posledním kamenem hází guard, aby ucpal možnost dohozu. To se mu daří. Španěl posledním kamenem zkouší náročný posun corner guardu na střed. To se mu nevychází a Češi kradou další dva body.

4 Španělé si staví dva corner guardy za sebou, Češi umísťují kámen do kruhů a center guard. Následuje na obou stranách nepřesná hra a Španělé začínají mít šanci, jelikož se jim daří držet své dva kameny v kruzích. Nečistota na ledě. První kámen českého skipa na něco za hog line najel a zlomil se do guardu. Španělé mají v kruzích dva kameny za sebou, skoro schované za corner guardem. Španělský skip přihazuje další. Posledním kamenem hází David Šik perfektní freeze ke kameni nejblíž ke středu a sám tak stojí v nejlepší pozici. Tím Češi slezli hrobníkovi z lopaty. Závěrečný kámen Španěla nemá správný směr, poměrně brzy jej i metaři vzdávají a tak se nic nemění na pozici kamenů a Češi kradou další bod a vedou již 4:0.

5 Španělé opět staví dva corner guardy, tentokrát každý na jinou stranu. Češi začínají dvojicí kamenů v kruzích a center guardem. Ten není úplně přesný. Pokud by zde v ledu byly čáry pro vozíčkáře tak by tento kámen stál přímo na ni. Česká dvojka svou nepřesnost vzápětí řeší take-outem, který s sebou bere i jeden z corner guardů soupeře. V polovině endu je ve hře jeden corner guard a v kruzích dva španělské kameny a jeden český. Ten stojí na středu v bílém mezikruží, před ním je jeden španělský. Druhý španělský kámen je za corner guardem, ale až vzadu. Radek Boháč ho pěkně freezuje, Češi stojí dvěma. Soupeř opět chybuje a neobjíždí corner guard. Boháč přidává center guard. Pátým španělským kamenem je run back, který je poměrně pomalý a nepřesný a tak jen přeskupuje kameny v předních kruzích, akorát již možná Češi stojí jen jedním lepším kamenem. Češi žádají o time-out (Češi mají žluté kameny):

DSC 8053DSC 8055  
Následně přidávají freeze na španělský kámen v předních kruzích. Španěl opět chybuje a v hlavní roli je stále jeden český kámen na středu kruhů. Posledním kamenem staví český skip guard a tím znemožňuje out turn. Přece jen se i na Španěle usmálo štěstí. Posledním kamenem se jim podařilo přes kámen na kraji kruhů vyrazit nejlepší český a tím získávají dva body a snižují na 4:2.

6 Češi hrají v klidu s jedním center guardem a čekají na chybu soupeře. Tento postup funguje až do druhého kamene české dvojky, který při střelbě center guardů střílí kámen soupeře do svého vlastního v kruzích. V tuto chvíli by Španělé mohli vyrazit zbývající český kámen v zadních kruzích ale volí ofenzivní zájezd za center guard. Následují výsuny a boj o lepší pozici. První kámen španělského skipa je freeze k českému kameni v červeném mezikruží. Šik prvním kamenem guarduje. Poslední kámen soupeře nemá správný směr takže dojíždí na center guard.Šik dohazuje do červeného na zisk dvou bodů. Kámen je však o kousek delší. Respektive ho museli metaři celou cestu mést kvůli směru a kámen nakonec dojel asi o třicet centimetrů dále než mohl. Zisk jednoho bodu a navýšení na 5:2.

7 Výhodu má soupeř, takže Češi začínají trojicí kamenů v kruzích. Španělé staví corner guardy na jednu stranu a následně za ně přes hit & roll i zajíždí. Následně hrají Češi spíš ofenzivně, snaží se ke kamenům přijet. Soupeř přidává další kameny za corner guard, ale Češi jsou blíž ke středu. Prvním kamenem Šik nutí soupeře k těžkému řešení nafreezovaných kamenů. Rozťuk se však Španělovi nedaří ve správném úhlu a tak Češi stále mají lepší kameny. Posledním kamenem Šik situaci zavírá. Španěl musí házet odraz od kamene na kraji, ale i tentokrát při něm stojí štěstěna, a tak získává dva body a snižuje na 5:4.

 

8 Španělé bez výhody staví dva center guardy, Češi za ně prvními kameny zajíždí. Situaci řeší povedený double take-out Tomáše Paul, který vyčistil všechny guardy. Španělům se následně opakovaně nedaří odstranit oba české kameny a tak se objevuje šance na skórování dvěma body. Následně nechybují takže se tak opravdu stalo. Stav je 7:4.

9 Učebnicová rozehra s dvojicí českých kamenů v kruzích a center guardem. K tomu dva španělské corner guardy na jedné straně. Postupně se ve hře objevuje více kamenů, Češi však stojí dvěma lepšími. Delší diskusi o umístění druhého kamene české dvojky končí Tomáš Paul slovy: „Hraj, co chceš.“ 🙂 Šik si vybírá odstranění španělského kamene, který se objevil v předních kruzích. Češi stále kontrolují vývoj endu. Prvním kamenem hází španělský skip draw, ale jede až dozadu a Češi stále mají jeden lepší. Šik svým posledním přidává druhý. Španěl musí dohodit do červeného mezikruží, aby získal jedničku. To se mu daří a snižuje na 7:5.

10 Center guard a neúspěšný chip. Druhý center guard a Češi již zajíždí. Tento kámen se lehce dotknul center guardu, takže za ním není dokonale schovaný. Češi dále odstřelují španělské guardy. Soupeři je tam opakovaně vrací. V polovině endu si Španělé berou time-out. Vymysleli zájezd. Následně pokračuje střílení a stavění. Na závěr Španělé nachystali dvojici kamenů (pod úhlem na sebe nafreezované) schovanou za českým kamenem v předních kruzích. David Šik svým krátkýmm run-backem musel aspoň jeden z nich odstranit ze hry. Daří se mu vystřelit oba a tím získává bod a Češi vítězí.

St 21. 11. / 11.00 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE TOTAL
Španělsko *   0     2   2   1     5
Česká republika   1   2 1   1   2   1   8

Partneři českého curlingu

Dva nejlepší ženské týmy hrají v Bernu

22. 1. 2025

Známe všech osm finalistů MČR mixed doubles

7. 1. 2025

Klíma hraje na turnaji v Perthu

3. 1. 2025