Askew: olympijská výzva

3. 5. 2021

WWCC21 Steve
Národní kouč Brad Askew | © WCF / Steve Seixeiro

Právě probíhá mistrovství světa žen, které je v dané kategorii jediným šampionátem, odkud lze vybojovat přímý postup na olympijské hry. Celý systém kvalifikace i šance českého týmu popisuje národní kouč Brad Askew:

Zažíváme velmi neobvyklý olympijský cyklus, jelikož pandemie covid-19 poslala do lockdownu celý svět zrovna v okamžiku, kdy měla začít mistrovství světa žen a mužů 2020.

Systém olympijské kvalifikace tradičně počítá s tím, že postoupí sedm nejlepších týmů podle bodů z posledních dvou mistrovství světa, které se odehrají před zimními olympijskými hrami. Toto upřednostňuje špičkové mezinárodní týmy, které hrají většinu víkendů sezóny a které se vzájemně tlačí do nejlepších výkonů. Zbývající tři týmy, které doplní desetičlenné startovní pole, postoupí z olympijské kvalifikace, která se hraje v prosinci před olympiádou. Státy, které se zatím nekvalifikovaly, tam dostanou poslední příležitost vybojovat své místo na olympijském ledě.

Poprvé v historii se však tentokrát kvalifikuje nejlepších sedm týmů (šest + pořadatelská Čína) z jediného mistrovství světa, které začalo v pátek 30. dubna 2021 v kanadském Calgary. Letos se ho účastní čtrnáct reprezentací oproti tradičním třinácti. Z čehož vyplývá, že se bude hrát nejvíc zápasů v historii mistrovství světa.

Mužské mistrovství světa se dohrálo v dubnu a opravdu jsme mohli vidět, které země dostály výzvě této sezóny, v níž se hrály jen místní soutěže a kdy bylo téměř nemožné překročit hranice. Některé týmy měly silný start, ale nedokázaly udržet své nasazení během takto dlouhé soutěže. Některým týmům, které v minulosti hrály na olympijské úrovni, trvalo déle, než se dostaly na odpovídající výkonnost. Na mistrovstvích světa v Kanadě obvykle bývají tisíce diváků fandících svým oblíbeným týmům, ale letos se šampionát koná v naprosto izolované bublině, v níž situaci na ledě sledují pouze postavy fanoušků vyřezané z kartónu.

Český ženský tým byl v Kanadě vloni v březnu den před plánovaným začátkem mistrovství světa, kdy se od Světové curlingové federace dozvěděl, že se akce ruší a všichni se musí vrátit domů, než se uzavřou hranice a letecká doprava se zastaví. Tato situace byla pro český výběr obzvlášť náročná kvůli tomu, že se jednalo o první mistrovství světa s dvěma novými hráčkami, které se k týmu připojily v předchozí sezóně.

Během pandemie jsme zažili obtížnou sezónu, jelikož trénink směřovat k mistrovství světa 2021 plánovanému v březnu ve Švýcarsku. To však bylo náhle zrušeno kvůli neschopnosti dohody se švýcarskou hygienou a vládou o bezpečném pořádání akce. Po chvatném vyjednávání se šampionát přesunul do Kanady, do calgarské curlingové bubliny, kde se již konaly kanadské národní šampionáty a mužské mistrovství světa.

Bude výzvou přetavit sezónu plnou tréninků a technické práce bez českých nebo zahraničních soutěží do úspěchu v kvalifikaci na olympijské hry. Vedlo se hodně diskusí, jestli bude tichá a prázdná hala bez rozptylování výhodou pro novější týmy, jelikož bude existovat slabší mediální a fanouškovský tlak. Nebo jestli to sníží výkon špičkových týmů, které jsou motivovány podporou davu. Pokud se můžeme řídit výsledky mužského šampionátu, ukazuje se, že se týmy soustředí na tlak zápasu a úspěch každého hodu tak, že prostředí kolem nich nevede k žádnému reálnému rozdílu.

Jindy bývá jednodušší předvídat, jak bude vypadat výsledný žebříček po rozdání medailí. Avšak vzhledem k neexistující soutěžní sezóně nelze soudit, jak dobře v tuto chvíli jednotlivé týmy hrají. Jedná o nejvíc otevřenou olympijskou kvalifikací, jakou jsme kdy viděli. K zásadnímu rozdílu postačí, když bude mít jeden tým ze středu tabulky povedenou sérii zápasů, a naopak vrcholový tým mine jednu nebo dvě klíčové příležitosti. Ruský mužský tým předvedl na mistrovství Evropy 2019 tak slabý výkon, že sestoupil do béčkové části ME a musel hrát samostatnou kvalifikaci, aby se vůbec na mistrovství světa 2021 dostal. Do akce se však vrhnul tak, že se Švýcarskem bojoval o bronz. I když skončil nakonec čtvrtý, tak svou zemi kvalifikoval na hry v Pekingu 2022.

Češky musí být mentálně silné a motivované minulými úspěchy, jelikož budou čelit týmům, které už většina zemí vybrala jako své olympijské reprezentanty v Pekingu. Historicky dominuje desetičlennému olympijské poli stále stejná skupina týmů jako je Kanada, Švédsko, Skotsko, Švýcarsko, Rusko, Korea, USA a Japonsko. Nikdo nepochybuje, že uspějí i tentokrát a postoupí do Číny 2022. Bude vyžadovat obrovské úsilí dostat se to této skupiny. Mějme však na paměti, že pokud se to nestane v Calgary, bude ještě jedna šance dosáhnout olympijského snu a být jedním ze posledních tří týmů, které získají olympijské místo v prosincové kvalifikaci.

 

 

V sobotu začíná mistrovství Evropy, kde bude tým Lukáše Klímy bojovat o postup na světový šampionát Tým Zuzany Paulové bude soutěžit o návrat mezi elitu

14. 11. 2024

Čtrnáct mladých párů se utká o titul mistrů ČR

14. 11. 2024

Švéd Nyman opět vyhrál WCT Prague Classic. Klíma skončil druhý

13. 11. 2024