Začíná Mistrovství světa mixů 2022

15. 10. 2022

Ve skotském Aberdeenu se po tříleté covidové přestávce koná světový šampionát smíšených čtveřic.

35 zemí se účastní letošního otevřeného mistrovství. Každá reprezentace se musí skládat ze dvou mužů a dvou žen, Hráči a hráčky se musí střídat v odhozu. Musí mezi nimi být rozděleny i role skip a viceskip. Českou republiku měl reprezentovat tým, který vyhrál poslední mistrovství ČR v této kategorii, tedy čtveřice Eliška Srnská, Karolína Frederiksen, Marek Brožek a Karel Hradec. Marek Brožek se však nedávno zranil a místo něj nastoupí Michal Zdenka.

Jedná se o první mezinárodní šampionát v sezóně, navíc jde o první mistrovství s novými dresy od Alpine Pro.

mixy cze 01

Nejvíc zkušeností z mezinárodních šampionátů má Karolína Frederiksen, která bude nyní odhazovat třetí kameny. V roce 2007 hrála mistrovství světa žen, kde její tým skončil jedenáctý. Také čtyřikrát reprezentovala na mistrovství Evropy žen (nejlépe skončila osmá). Má dokonce stříbro z Mistrovství Evropy mixů 2008. V roce 2013 byla na mixech koučem české reprezentace. Evropský šampionát mixů se již nehraje a tato kategorie soutěží v celosvětovém měřítku.
Nejčerstvější úspěchy má skip Karel Hradec, který na jaře vybojoval stříbro ze seniorského mistrovství světa. Mimo to také třikrát reprezentoval na mistrovství Evropy mužů (nejlepším výsledkem bylo osmé místo). Dvakrát skipoval tým i na mistrovství Evropy mixů. Jeho tým tehdy skončil pátý, respektive sedmý.
Viceskipka a jednička Eliška Srnská má za sebou tři šampionáty v juniorské kategorii. Těsně před covidem byla také členskou české reprezentace na Univerziádě.
Michal Zdenka před osmi lety reprezentoval na mistrovství Evropy mixů, kde Češi skončili jedenáctí. Jeho úkolem budou nyní druhé kameny.

Češi v posledním mistrovství světa mixů nepostoupili do playoff. O dva roky však jiný tým skončil bronzový. Naděje o připravenosti aktuálního týmu vyvolává to, že během prvního kola české extraligy mužů a žen skončily neporaženy ty týmy, v nichž hráli právě tito reprezentanti.

V první den hrají Češi dvakrát. Od 13.00 středoevropského času se utkají s Irskem, od 21.00 nastoupí proti Švédsku.

Šampionát se bude živě vysílat přes Recast. K dispozici bude přenos ze statických kamer u všech drah.

Informace a aktuální výsledky budou postupně doplňovány na web curling.cz/wmxcc2022.