Páté místo na MS a senioři těsně před playoff

27. 4. 2019

O víkendu se v Norsku zároveň odehrálo mistrovství světa mixed doubles a seniorů. Pár Zuzana Paulová / Tomáš Paul vybojoval páté místo a postup do příštího ročníku. Senioři skončili těsně před postupem do playoff.

 

Mixed doubles

Paulovi při své páté účasti na mistrovství světa začali dvěma výhrami. Následně však podlehli papírově slabším Francouzům a nebezpečným Australanům a po čtyřech utkáních měli bilanci 2:2. Ve zbylých třech utkáních však již nezaváhali a ve skupině skončili na druhé postupové příčce. Ve skupině porazili i Čínu, které podlehli před dvěma týdny ve finále turnaje Světové tour v Lotyšsku.
V osmifinále se Češi utkali s norským párem Skaslien / Nedregotten, tedy držiteli bronzu z MS 2015 a bronzu z Olympijských her 2018. Napínavé utkání se od začátku vyvíjelo spíš pro český tým, který po pěti endech vedl 4:1. Severský soupeř však ve dvou endech srovnal na 4:4 a rozhodnout musel osmý end, v němž si Češi vybojovali zisk jednoho bodu a s vítězstvím i postup do čtvrtfinále. Po osmifinálové výhře Paulovi dodali:

“Jsme tým, který už byl ve čtvrtfinále mistovství světa mixed doubles čtyřikrát. Tímto zápasem jsem si potvrdili, že jsme tam, kam patříme: mezi top deset zemí světa. Je to nesmírně důležité, protože právě deset zemí bude na příští olympiádě. Máme za sebou skvělou sezónu, bylo by velmi příjemné ji oslavit další výhrou nad Švédy. Nebude to lehký úkol, ale právě ty máme nejraději.“

Čtvrtfinálovým soupeřem byla švédská dvojice Hasselborg / Eriksson, která tuto kategorii běžně nehraje, ale oba jsou úspěšní ve čtyřčlenných nesmíšených týmech. Jedná se o příklad, kdy méně zkušeností z párové disciplíny vyrovnává vysoká hráčská úroveň (Anna Hasselborg: zlato z OH, 2× stříbro z MS, Oskar Eriksson: stříbro a bronz z OH, 4× zlato z MS, 6× zlato z ME). Švédové díky své přesné hře pevně drželi otěže čtvrtfinále a v polovině vedli 4:0. Češi sice ve dvou endech snížili na 3:4, ale švédský zisk čtyř bodů v sedmém endu rozhodnul a Češi hned vzápětí utkání ukončili za stavu 3:8. České putování šampionátem končí ve čtvrfinále, tedy na dělené páté příčce. Paulovi po čtvrfinále sdělili:

“Prohra se Švédském nemrzí tolik. Hráli opravdu skvělý curling, nenechali nám mnoho šancí, úhly vždy stály lépe pro ně. Z turnaje máme dobrý pocit, Vždy chceme vyhrát, ale páté místo je pro nás opravdu skvělý výsledek. Není tedy proč věšet hlavu.”

Vítězem a letošním mistrem se stál právě švédský pár Hasselborg / Eriksson, který ve finále překonal kanadskou dvojici Peterman / Gallant. Bronz si díky vítězství nad Australany odvezli Američané Christensen / Shuster. John Shuster je i držitelem olympijské zlaté medaile z OH 2018 v kategorii mužů. Mistrovství světa hrálo rekordních 48 smíšených dvojic, které byly rozděleny do šesti skupin po osmi. Do playoff postoupilo šestnáct týmů, které mají zároveň jistou účast i v příštím mistrovství světa. Od roku 2020 se totiž šampionát zúží pouze na dvacet účastníků. Šestnáct postoupí z předchozího ročníku, o čtyři místa se ostatní země utkají v kvalifikaci o MS. Na mistrovstvích světa 2020 a 2021 se již budou počítat body pro postup na olympiádu 2022.

 

Podrobné výsledky naleznete na webu curling.cz/wmdcc2019

 

Senioři

Tohoto šampionátu se zúčastnili hráči nad 50 let. Českou republiku reprezentoval pouze mužský tým a to v sestavě Radek Klíma, Pavel Málek, Jaroslav Havel, Tomáš Klíma a Miloslav Mantlík. Celkem hrálo šestnáct ženských a dvacet osm mužských týmů. 

Čeští senioři po dvou výhrách (Francie, Hong Kong) dvakrát prohráli (Švédsko, Austrálie). Následně však smetli Turecko a v posledním utkání skupiny bojovali s Novým Zélandem o postupové místo. Ve vyrovnaném utkání sice Češi v polovině vedli 3:2, ale protinožci vzápětí otočili a již si vítězství nenechali vzít. Utkání skončilo 4:6 a český výběr skončil ve skupině na čtvrté, tedy první nepostupové, příčce. Celkově Češi získali šestnáctou příčku. V loňském roce česká seniorská reprezentace v jiném složení skončila na 21. příčce. Nejlépe skončili čeští senioři v roce 2015, kdy vyybojovali 12. místo. K letošnímu výsledku reprezentanti sdělili:

“Mistrovství světa je vždy zážitkem samo o sobě, i když se jedná jen o to seniorské. Hrálo se nám celkem dobře, odehráli jsme několik dobrých, i jeden velmi špatný zápas. Škoda dvou velmi vyrovnaných utkání: toho s Austrálií, kde rozhodlo jen nakupení našich chyb v předposledním endu, a hlavně zápasu o postup ze skupiny s Novým Zélandem, kde rozhodl až poslední kámen skipa soupeře a méně než jeden centimetr na měřidle. Určitě největším zážitkem bylo potkat se s dávnými přáteli – hráči, se kterými jsme se utkávali před více než 25 lety.”

Mistrovství světa v kategorii seniorů vyhrál Kanada, na druhém místě skončilo Skotsko, bronz brali Dánové. Mezi seniorkami také zvítězila Kanada, stříbrné byly Dánky, bronz vybojovaly Švýcarky.

 

Podrobné výsledky naleznete na webu curling.cz/wscc2019

Zlato z Prague Trophy putuje do Číny, nejlepšími Čechy byli Paulovi

12. 4. 2024

Paulovy čeká poslední turnaj před mistrovstvím světa, zahrají si Prague Trophy

4. 4. 2024

Junioři a žáci mají za sebou první část MČR

27. 3. 2024