Curling mládeže

V ČR se pro mladé hráče rozlišují kategorie juniorů/juniorek (U21) a kategorie žáků (U15). Obecně platí, že curling lze hrát cca od 8 let.

 

→ reprezentace

→ soutěže žáků a juniorů

→ STM – Středisko talentované mládeže

→ EJCT Praha – mezinárodní juniorský turnaj

→ Jak začít s curlingem

→ dokumenty

 

Reprezentace

Příští reprezentační akcí mladých hráčů bude mistrovství světa juniorů B, které se odehraje 8. – 19. prosince 2022. ČR budou reprezentovat juniorky Dion XX (Zelingrová) a junioři Ledoborci NG (Hanák).

Z MS-B je možné postoupit na MS-A, které se odehraje na přelomu února a března 2023 v Německu.

Posledně byli junioři blízko postupu z MS-B, ale překazil jim to covid. Junioři hráli MS-A naposledy v roce 2013, juniorky v roce 2015.

 ⬆️nahoru


České soutěže žáků a juniorů

 

mezinárodní juniorský turnaj EJCT Praha 

Nejvýznamnější juniorská akce u nás. Hraje se zvlášť soutěž chlapců a dívek (U21). Jediný český turnaj, který je součástí Evropské juniorské curlingové tour. Poslední ročník v říjnu 2022 vyhrály Skotky (Henderson) a Japonci (Maeda). Více zde. Souhrnné informace naleznete na webu curling.cz/ejct2022

 

mistrovství ČR
🥌 MČR mixed doubles juniorů 17. – 20. listopadu 2022 – soutěž smíšených párů do 21 let. Zatím v této kategorii neexistuje mezinárodní mistrovství. Mistři pojedou na závěrečný turnaj Nordic Tour, který se považuje za neoficiální mistrovství světa. Vloni vyhráli Farková / Jakl.

🥌 MČR juniorů a juniorek 17. – 19. března & 14. – 16. dubna 2023 – soutěž hráčů a hráček do 21 let. Vítězové budou reprezentovat na příštím mistrovství světa juniorů. Mezi juniorkami vyhrály posledně Dion XX (Zelingrová) a mezi juniory Ledoborci NG (Hanák).

🥌 MČR žáků 17. – 19. března & 14. – 16. dubna 2023 – smíšená soutěž hráčů do 15 let. V této věkové kategorii neexistuje mezinárodní mistrovství.

 

další turnaje

🥌 Juniorská a žákovská liga | Star League – již 6. ročník dlouhodobé soutěže, která je od minulé sezóny i s mezinárodní účastí. Podívejte se na reportáž ČT z předminulého finále. Sledujte instagram @star_league_curling. Ve spolupráci se zahraničními svazy se soutěž transformuje do souboru mezinárodních turnajů, aby se mladé curlingové hvězdy mohly seznámit se zahraniční úrovní a podmínkami v jiných halách. Pro pražský turnaj se používá název Prague Circles.

🥌 Pohár juniorů a žáků – krátkodobá soutěž mladých hráčů 

 


Sportsmanship Award

Cena se uděluje hráči, který nejlépe reprezentuje Ducha curlingu. Držitele si vybírají sami hráči ze svého středu. K udělenému ocenění z roku 2019 si přečtěte vyjádření národního kouče.

Držitelé Sportsmanship Award
2020 –  Julie Zelingrová
2019 – Vít Chabičovský
2018 – František Jiral
2017 – Jiří Matějíček

⬆️nahoru


STM – Středisko talentované mládeže

Šéftrenér STM: Petr Horák – petras77@centrum.cz | 777 064 975

Trenéři STM: Jan Zelingr, Kryšfof Krupanský, Alžběta Baudyšová, Michaela Baudyšová, Monika Podrábská Skotnická, Michal Vojtuš, Petr Štěpánek, Martin Votava, Petr Dáňa, Vojtěch Reitmajer, Danila Liamaev 

Tréninky STM (xls)

 

⬆️nahoru


Jak začít s curlingem?

Navštivte web hrajcurling.cz, kde se dozvíte vše potřebné.

Postup je stejný pro děti i dospělé. Napřed je třeba stát se členem klubu, který pomůže s dalšími náležitostmi. S curlingem je možné začít přibližně od sedmi osmi let. Optimální jsou skupiny o pěti šesti hráčích, aby mohli rovnou vytvořit tým. Jednotlivci budou připojeni do existujících týmů, pokud to bude možné.

⬆️nahoru


Dokumenty

Juniorský curling v Čechách (Chaloupek, Černovská, 2011) v pdf & totéž ve wordu 

Pravidla individuálního curlingu 

 

⬆️nahoru