Lukáš Klíma ve čtvrtfinále turnaje WCT, David Šik skončil těsně před playoff

7. 1. 2019

Tým Sem Tam Brno skipa Lukáše Klímy se ve skotském Perthu probojoval až do čtvrtfinále, kde podlehl čerstvým mistrům Evropy. Aktuální mistr ČR David Šik skončil těsně před branami playoff.

Do Skotska na turnaj Světové curlingové tour Perth Masters zamířily dva české týmy – aktuální mistr ČR Kolibris 1 (Šik) a Sem Tam Brno (Klíma). Hrálo se systémem 3KO, což znamená, že tým pokračuje proměnlivým pavoukem dokud třikrát neprohraje. Posledních osm týmů v soutěži již pokračuje systémem čtvrtfinále / semifinále / finále.

Oba české týmy hned na úvod vyhrály, ale následnou prohrou klesly na cestu B (úvodní utkání Klíma – Brydone je k dispozici na YouTube). Dál týmy putovaly odlišným způsobem. V třetím utkání Klíma podlehnul držiteli světového juniorského bronzu Janu Hessovi a s bilancí 1:2 se dostal k riziku vypadnutí z turnaje. Češi však vzápětí chytli vítěznou vlnu a porazili dva skotské týmy (Gow, MacDonald) a následně překonali i juniorského mistra světa Yannicka Schwallera, čímž postoupili do playoff.

V playoff Češi narazili na skotský tým Bruce Mouata, který je čerstvým mistrem Evropy. I toho utkání je možné shlédnout na YouTube. Mouat byl v turnaji nasazený a během víkendu zaváhal pouze jednou, když podlehl krajanu Rossu Whytovi. Následně však pokračoval již jen vítězně. Ve čtvrtfinále překonal tým Lukáše Klímy 6:3 a nakonec vyhrál celý turnaj, když porazil další skotské týmy – Robina Brydona a Glena Muirheada.

David Šik na béčkové cestě porazil Ewana MacDonalda (nový tým skipa, který je držitelem mnoha medailí z dob, kdy hrával s Davidem Murdochem) a švýcarskou juniorskou jedničku Jana Hesse. Vzápětí však Češi prohráli s bronzovým olympijským týmem Petera de Cruze a tak s bilancí 4:2 sestoupili do „céčka“. V něm překonali dvojnásobného seniorského mistra světa Matse Wranu a tím postoupili do finále C. V tomto utkání se potkali s juniorským mistrem světa Robinem Brydonem, který však na domácím ledě zvítězil a tým Davida Šika tudíž s bilancí 4:3 zůstal těsně před branami playoff.

Jednotlivé výsledky naleznete na webu Světové curlingové tour

Rozhovor s týmem Lukáše Klímy

Jak jste spokojeni s výsledkem a místními podmínkami?
Spokojeni s výsledkem jsme. Zahráli jsme si 7 zápasů a vyhráli startovné zpět. Spokojeni s podmínkami jsme byli také. Led byl velmi slušný. Měnil se výrazněji během hry jen při pár utkáních. Rychlost ledu byla okolo 14,5 vteřin a kameny byly nabroušené.

Ve čtvrtfinále jste hráli proti novému mistru Evropy Bruci Mouatovi. Jaké to bylo?
Hrát proti mistru Evropy bylo o potrestaných chybách z jejich strany. Mají dobře zvládnutou vlastní techniku a sami dělají chyb málo.

První zápas a čtvrfinále natáčela televize. Vnímáte v tom nějaký rozdíl?
Natáčených zápasů jsme měli tuto sezónu mnoho. Pokud se nepletu, tak osm a kousek. Neřekl bych, že to už jakkoliv vnímáme. Jen ostré červené světlo během slidu z boční kamery na to občas upozorní.