Kvalifikace o mistrovství světa 2018

18. 1. 2018

Od čtvrtka 25. 1. do neděle 28. 1. se v Praze na Roztylech koná národní kvalifikace o mistrovství světa žen 2018. Díky umístění na podzimním mistrovství Evropy vybojoval tým Anny Kubeškové postup České republiky na MS a nyní se rozhodne, který tým se stane reprezentací.

Kvalifikačního turnaje se mohou zúčastnit čtyři nejlepší týmy posledního ročníku ženské extraligy, přihlásily se však pouze tři: Liboc 3 (skipka Anna Kubešková), Savona H (Hana Synáčková) a Zbraslav (Kamila Mulačová).

Ve čtvrtek a pátek týmy odehrají dvě kola vzájemných zápasů, podle nichž se určí pořadí. Nejlepší tým postoupí rovnou do finále, zbývající dva celky si zahrají jedno semifinálové utkání o postup do finále. To se hraje na dvě vítězství, takže v neděli budeme znát, který tým odletí reprezentovat Českou republiku na Mistrovství světa žen 2018 v Kanadě.

Rozpis zápasů kvalifikačního turnaje a průběžné výsledky zde.
Rozpis ve formátu pdf zde.

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

V současné chvíli je ženská extraliga v polovině a tým Savona H je na děleném 1. – 2. místě, Liboc 3 je na 3. příčce a Zbraslav W na děleném 4. – 5. místě, ale je těžké z toho vyvozovat nějaké závěry, jak potvrdila Anna Kubešková: „Na pořadí v lize podle mě příliš nezáleží. Myslím si, že se to nedá nijak předvídat.“

Její soupeřky se však vyjádřily, že favorizují spíš tým Anny Kubeškové. „Aniččin tým věnuje curlingu hodně času a my už přeci jen máme jiné priority. Každá dáváme curlingu to, co jsme schopny a ochotny obětovat ze svého volného času,“ sdělila skipka týmu Savona H Hana Synáčková, „s holkami ze Zbraslavi to budou vyrovnané zápasy.“ Kamila Mulačová z týmu Zbraslav W dodala: „Nejsme favorité turnaje, ale stejně bude záležet na aktuální formě týmů a komu se podaří zvítězit v klíčových zápasech. Na kvalifikační turnaj se připravujeme, myslím, jak nejlépe je momentálně v našich možnostech. Bereme to jako zimní vrchol sezóny.“

Z těchto týmů tráví nejvíc času na zahraničních turnajích celek Anny Kubeškové, například nedávno bojoval v Bernu, na podzim tento celek vyhrál prestižní turnaj ve Wetzikonu. „Paradoxně nám může uškodit, že se připravujeme na ledech v zahraničí. Třeba ten v Bernu točil skoro šest stop, zatímco led v Praze na mužské lize údajně točil necelé dvě stopy“, sdělila Kubešková, „Budeme se tomu muset přizpůsobit a snad nám pomůžou získané zkušenosti a obhájíme si místo, které jsme na Evropě pro Česko vybojovaly.“

V každém českém týmu jsou hráčky, které mají zkušenosti se světovou úrovní. V stávající sestavě byl na mistrovství světa pouze tým Anny Kubeškové, který v loňském roce uhrál 7. místo na mistrovství světa v Pekingu, což je nejlepší výsledek v historii českého curlingu (7. místa na MS dosáhl i mužský tým Jiřího Snítila v roce 2014).

Mistrovství světa se koná v North Bay v kanadské provincii Ontario ve dnech 17. – 25. března. Oficiální web mistrovství se nachází zde (#WWCC 2018). Z čerstvě zveřejněného rozpisu je jasné, že hned první utkání českých hráček bude proti favoritkám a obhájkyním z Kanady (skipka Rachel Homan). Vloni se na druhém místě umístil ruský tým Anny Sidorové, bronz vybojoval švédský výběr Anny Hasselborg, jež v posledním zápase porazil skotský/britský tým Eve Muirhead.