Kvalifikace na Zimní olympijské hry 2022 v Pekingu

 

Postup na Olympijské hry 2022 ovlivnila opatření v souvislosti s COVID-19. Aktuální verze byla na mezinárodní i národní úrovni schválena v červnu 2020.

 

Na zimních olympijských hrách 2022 se hraje curling v kategoriích žen, mužů a mixed doubles. Každé z nich se zúčastní devět zemí + pořadatelská Čína.

V kategoriích mužů a žen platí, že přímo postoupí několik týmů z mistrovství světa 2021 (jaro). Na OH dále postoupí týmy z olympijské kvalifikace (OQE, prosinec 2021), do které se probojují i nejlepší týmy z předkvalifikace (preOQE, podzim 2021). U mixed doubles je systém jednodušší, jelikož neexistuje předkvalifikace (postup je podobný systému pro výběr mužů a žen na minulé OH).

Mezinárodní pravidla se týkají výběru zemí. Záleží na národních svazech, aby určily postupový klíč, kterým vyberou konkrétní týmy / hráče.

Co nás čeká v roce 2021? MS žen ve švýcarském Schaffhausenu a MS mužů v kanadské Ottawě. Pořadatelé dalších šampionátů zatím nejsou zveřejněny.

Postup zemí na OH − ženy
Postup zemí na OH − muži
Postup zemí na OH − mixed doubles

Aktuální situace českých týmů

Národní kvalifikační systém


Ženy 👩🧞‍♀️👩‍🚀🧛‍♀️

Přímý postup

Z mistrovství světa žen 2021 přímo postoupí na OH šest nejlepších týmů. Pokud mezi nimi nebude Čína, tak postoupí šest zemí + Čína.

Olympijská kvalifikace (OQE)

Z olympijské kvalifikace postoupí na OH 3 − 4 zemí (podle Číny)

Účastníci OQE:

 • ostatní účastníci z MS 2021 i ze zrušeného MS 2020, které se nekvalifikovaly přímo
 • dvě země, které postoupí z předkvalifikace (preOQE)
 • pořadatel OQE

Olympijská předkvalifikace (preOQE)

Z předkvalifikace postoupí dvě země do OQE.

Účastníci preOQE:

 • účastní se všechny ostatní země, které jsou členy Světové federace

⬆️nahoru


 

Muži 👨🧞‍♂️👨‍🚀🧛‍♂️

Přímý postup

Z mistrovství světa mužů 2021 přímo postoupí na OH šest nejlepších týmů. Pokud mezi nimi nebude Čína, tak postoupí šest zemí + Čína.

Olympijská kvalifikace (OQE)

Z olympijské kvalifikace postoupí na ZOH 3 − 4 zemí (podle Číny)

Účastníci OQE:

 • ostatní země z MS 2021 i ze zrušeného MS 2020, které se nekvalifikovali přímo
 • dvě země, které postoupí z předkvalifikace (preOQE)
 • pořadatel OQE

Olympijská předkvalifikace (preOQE)

Z předkvalifikace postoupí dvě země do OQE.

Účastníci preOQE:

 • účastní se všechny ostatní země, které jsou členy Světové federace.

⬆️nahoru


Mixed doubles 🤦‍♀️🤷‍♂️

Přímý postup

Z mistrovství světa mixed doubles 2021 postoupí Čína a sedm nejlepších zemí.

Olympijská kvalifikace (OQE)

Z olympijské kvalifikace postoupí na OH dvě země.

Účastníci OQE:

 • ostatní země z MS 2021 i ze zrušeného MS 2020, které se nekvalifikovaly přímo

⬆️nahoru


Situace českých týmů

Týmy Liboc 3 (skipka Kubešková) a Paulová / Paul vybojovaly postup na MS 2020. Díky tomu je již nyní jisté, že české týmy budou v kategoriích žen a mixed doubles hrát minimálně OQE. 

Postup na klíčová mistrovství světa žen a mužů 2021 (březen, duben 2021) vyřešilo rušení šampionátů kvůli aktuální zdravotní situaci. Češky díky umístění na ME 2019 postupují na MS 2020, kde budou bojovat o přímý postup na OH. Čeští muži bohužel na MS 2020 nepojedou a tak budou mít šanci pouze přes preOQE a OQE. O formátu výběru reprezentačních týmů ještě rozhodne Výkonný výbor 14. září, jelikož došlo k technickým problémům při startu sezóny. Počítá se samozřejmě s finálovým turnajem mužů a žen (září 2020), ve hře je i varianta ještě dalšího kvalifikačního turnaje.

Česká reprezentace mixed doubles má svou účast na MS MD 2021 již jistou. O konkrétním týmu rozhodne dvojice kvalifikačních turnajů a finálový turnaj MČR MD (únor / březen 2021).

⬆️nahoru


Národní pravidla pro výběr reprezentací

Výběr reprezentačního týmu se řídí dokumentem Kvalifikace na Zimní olympijské hry 2022

V návaznosti na vybojované výsledky české reprezentace platí tato pravidla (pokud týmy splní identifikaci):

Ženy

 1. ČR na MS 2021 vybojuje přímý postup na OH
  O reprezentační právo se utkají týmy, které hrály na MS 2020 (počítá se i když bylo zrušeno) nebo MS 2021. Pokud tuto podmínku splní jediný tým, tak se národní kvalifikace logicky nebude hrát. Nyní platí, že tuto podmínku díky MS 2020 splňuje pouze tým Liboc 3 Anny Kubeškové (a už zbývá jen MS 2021).
 2. ČR postoupí do OQE
  České týmy, které hrály na MS nebo WQE v období 2018 – 2021 se utkají o právo reprezentovat. Pokud tuto podmínku splní jediný tým, tak se národní kvalifikace logicky nebude hrát. Nyní platí, že tuto podmínku splňuje pouze tým Liboc 3 Anny Kubeškové (a už zbývá jen případná WQE 2021 a MS 2021).

Muži

 1. ČR MS 2021 vybojuje přímý postup na OH
  O reprezentační právo se utkají týmy, které hrály na MS 2020 (počítá se i když bylo zrušeno) nebo MS 2021. Pokud tuto podmínku splní jediný tým, tak se národní kvalifikace logicky nebude hrát. Nyní tuto podmínku žádný tým nesplňuje (čeští muži se na MS 2020 neprobojovali) a muži mají jedinou šanci si vybojovat přímý postup přes výsledek na MS 2021 (zároveň má takový tým jistotu postupu na OH).
 2. ČR postoupí do OQE nebo do preOQE
  České týmy, které hrály na MS nebo WQE v období 2018 – 2021 se utkají o právo reprezentovat. Pokud tuto podmínku splní jediný tým, tak se národní kvalifikace logicky nebude hrát. Nyní tuto podmínku splňuje díky WQE 2020 pouze tým Zbraslav Lukáše Klímy (a už zbývá jen případná WQE 2021 a MS 2021).

Mixed doubles

 1. O reprezentační právo se utkají týmy, které hrály na MS 2020 (počítá se i když bylo zrušeno) nebo MS 2021. Pokud tuto podmínku splní jediný tým, tak se národní kvalifikace logicky nebude hrát. Nyní tuto podmínku díky MS 2020 splňují pouze Paulová / Paul (a už zbývá jen MS 2021).

Národní kvalifikační turnaj

Pokud se bude hrát, tak se týmy předvedou na Roztylech 14. –  16. května 2021.

Bude se hrát podle HŘ kvalifikačního turnaje:
Herní řád kvalifikačního turnaje

⬆️nahoru